Ponieważ procesy produkcyjne stały się coraz bardziej złożone w wyniku zmieniających się oczekiwań konsumentów i stale zmieniającego się otoczenia konkurencyjnego, firmy w coraz większym stopniu polegają na danych, aby radzić sobie ze złożonością i kierować swoimi decyzjami.
Często łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ wielu producentów polega na przestarzałych technikach śledzenia produkcji i zarządzania przedsiębiorstwem. Na przykład niektórzy producenci rejestrują dane biznesowe metodami papierowymi, podczas gdy inni polegają na nich bardzo podstawowe arkusze kalkulacyjne Excel zarządzać wprowadzaniem danych.
Te przestarzałe podejścia do śledzenia produkcji są często kłopotliwe i niepraktyczne, jeśli chodzi o wyciąganie prawdziwych, znaczących spostrzeżeń z danych gromadzonych w ramach wszystkich operacji.
Co to jest analiza biznesowa produkcji?
Analiza biznesowa to proces uzyskiwania i wizualizacji danych historycznych i danych w czasie rzeczywistym — dotyczących różnych aspektów działalności — w celu uzyskania wglądu i podejmowania trafnych decyzji biznesowych.
W kontekście produkcyjnym inteligencja biznesowa może obejmować wszystko, od zarządzania łańcuchem dostaw, działań związanych z produktywnością pracowników i wydajnością maszyn, procesów zarządzania jakością, rejestrów zgodności, realizacji zamówień i innych.
Podczas gdy producenci korporacyjni przez wiele dziesięcioleci dużo zainwestowali w swoje możliwości analityki biznesowej, mniejsze firmy pozostawały w tyle, polegająca na ręcznym prowadzeniu dokumentacji w formie papierowej, która ma niewielką wartość, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji biznesowych.
Dodatkowo, ze względu na szybką ewolucję technologii wytwarzania, jaką przyniosła m.Przemysł 4.0, rozwiązania Business Intelligence stały się potężniejsze i bardziej dostępne niż kiedykolwiek wcześniej.
Jak producenci wykorzystują Business Intelligence
Ze względu na ogromną ilość danych wytwarzanych w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym firmy w dużym stopniu polegają na wdrażaniu odpowiednich narzędzi i strategii, aby wszystko to miało sens.
Narzędzia te zbierają dane i integrują je we wspólne repozytorium. Zapewnia to łatwy dostęp upoważnionym podmiotom, które wizualizują dane w zrozumiałych wykresach i diagramach. Rozwiązania te umożliwiają również przełożonym analizowanie wszystkiego, co dzieje się w ich obiektach i podejmowanie świadomych decyzji w celu usprawnienia ich działalności.
Na przykład rozwiązania Business Intelligence umożliwiają producentom monitorowanie historycznej i rzeczywistej wydajności maszyn. Wykorzystując BI w produkcji, pracownicy są w stanie zrozumieć Ogólna efektywność sprzętu (OEE), zidentyfikować źródło przestojów maszyn i poprawić podejście do konserwacji sprzętu.
Przechwytująca te informacje, producenci są w stanie skrócić przestoje, poprawić produktywność i obniżyć koszty produkcji.
Korzyści z rozwiązań Business Intelligence
Rozwiązania BI dla produkcji zapewniają wiele korzyści firmom, które chcą zoptymalizować swoje procesy produkcyjne. Niektóre z tych korzyści obejmują:
Zwiększona produktywność: Rozwiązania BI dla produkcji mogą śledzić operatorów i maszyny, dostarczając raporty dotyczące czasu pracy, przestojów i wydajności. Wskazuje to obszary linii produkcyjnej, które wymagają interwencji, umożliwiając producentom zbadanie i wydać działania korygujące aby utrzymać produkcję zgodnie z harmonogramem.
Ograniczenie odpadów produkcyjnych: niektóre rozwiązania BI dla produkcji umożliwiają firmom wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizowania ich operacji, usprawniające wykrywanie anomalii i działania związane z kontrolą jakości.
Wykorzystując te narzędzia do analizy danych, przełożeni są w stanie łatwiej zidentyfikować źródło problemów z jakością i marnotrawstwa. Rozwiązanie tych problemów sprzyja szczuplejszej produkcji, zwiększając rentowność.
Łatwiejsze zarządzanie zapasami: producenci z bogatą ofertą produktów mogą wykorzystać moc analityki biznesowej do śledzenia części, materiałów i zapasów w miarę ich przepływu przez linie produkcyjne. Zapewnia to producentom wgląd w stany magazynowe w czasie rzeczywistym w celu lepszego planowania i zarządzania.
Ponadto rozwiązania Business Intelligence mogą wykorzystywać analizy predykcyjne do oceny wymagań materiałowych. Pozwala to producentom uniknąć nadmiernych i niedostatecznych zapasów – problemów, które znacząco wpływają na produktywność i realizację zamówień.
Ulepszone zarządzanie jakością: narzędzia analizy biznesowej są zazwyczaj zintegrowane z praktykami zarządzania jakością stosowanymi przez producentów. Korzystanie z danych z obu kontrole jakości operatorów oraz wykrywanie anomalii oparte na wizji komputerowej, przełożeni są w stanie łatwo dotrzeć do sedna problemów z jakością i wdrożyć działania naprawcze, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu problemów z jakością w przyszłości.
Ostatecznie zapewnienie, że tylko części i materiały, które spełniają niezbędne normy jakości, przepływają dalej i są dystrybuowane do konsumenta końcowego, znacznie poprawia zadowolenie klienta.
Łatwiejsze wyizolowanie przyczyn przestojów: rozwiązania BI są w stanie monitorować wydajność maszyn za pomocą czujników i urządzeń brzegowych, uzyskując krytyczne dane dotyczące wydajności w czasie rzeczywistym. Pozwala to na analizę czasu pracy i przestojów, zapewniając przełożonym wgląd w wydajność poszczególnych maszyn na linii produkcyjnej.
Analiza porównawcza różnych urządzeń wzdłuż linii identyfikuje słabo działające maszyny i potencjalne wąskie gardła. Ułatwia to wdrażanie środków naprawczych, eliminując potrzebę wyłączania linii w celu zidentyfikowania problemów.
Ciągłe doskonalenie: Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą ewoluować, aby sprostać wymaganiom i oczekiwaniom konsumentów. W związku z tym producenci muszą stale ulepszać swoje procesy i produkty, aby nadążyć.
Narzędzia analizy biznesowej produkcji dostarczają danych historycznych i danych w czasie rzeczywistym, zapewniając cele produkcyjne i punkty odniesienia dla ogólnej poprawy działalności biznesowej. Obejmuje to lepszą produktywność hali produkcyjnej i ogólną wydajność biznesową.
Wykorzystanie systemu MES do zrozumienia procesów biznesowych
Ostatecznie firmy są w stanie usprawnić swoją działalność tylko wtedy, gdy są w stanie rzetelnie gromadzić i analizować dane produkcyjne. Bez kompleksowego wglądu w to, co dzieje się w hali produkcyjnej, niemożliwe jest zidentyfikowanie obszarów nieefektywności i wprowadzenie zmian w celu poprawy wydajności sprzętu i operatorów.
Właśnie dlatego wiodący producenci zwrócili się do systemu MES, aby połączyć ludzi, maszyny i systemy w ramach swoich operacji, aby zautomatyzować gromadzenie danych i zapewnić widoczność produkcji w czasie rzeczywistym.
Naszą platformę można łatwo podłączyć do urządzeń brzegowych, czujników i przemysłowego Internetu rzeczy, aby mieć pewność, że każdy punkt styku jest uwzględniony, zapewniając przełożonym informacje potrzebne do zwiększenia wydajności i ciągłego doskonalenia.