Celem każdej firmy produkcyjnej jest osiągnięcie jak największej wydajności. Ale bez możliwości dokładnego zmierzenia swojej efektywności trudno jest określić, na czym stoisz i jakie cele sobie wyznaczyć. W tym miejscu do gry wchodzą wskaźniki KPI dotyczące produkcji. 🏭

Czym są KPI i metryki?

Mimo że wszystkie KPI są metrykami, nie wszystkie metryki stają się KPI. Różnica między nimi polega na ich przeznaczeniu. Chociaż oba są wymiernymi miarami wydajności w jednym lub drugim obszarze, termin „metryki” obejmuje każdą pojedynczą wartość, którą można zmierzyć. KPI lub kluczowe wskaźniki wydajności są jednak powiązane z określonymi celami biznesowymi, które wyznaczyłeś, dzięki czemu te wskaźniki są kluczowymi wskaźnikami sukcesu lub porażki.

Wybór odpowiednich wskaźników KPI dla produkcji

Nie bez powodu KPI są „kluczowymi” wskaźnikami wydajności. Chociaż możesz użyć dowolnego rodzaju metryki do pomiaru dowolnego rodzaju wydajności, KPI to te, które mają największe znaczenie. A to, co jest ważne dla firm, może się znacznie różnić w zależności od sektora, w którym działają.

Ogólnie rzecz biorąc, firma nie powinna śledzić więcej niż dziesięciu kluczowych wskaźników wydajności produkcji, aby zbytnio nie komplikować spraw. Te dziesięć wskaźników powinno następnie odzwierciedlać różne obszary działalności firmy: wydajność produkcji, zadowolenie klienta, czas realizacji itp.

Każda firma musi określić swoje KPI zgodnie z charakterem swojej działalności, ale każdy z tych wskaźników musi spełniać zestaw kryteriów, aby okazały się przydatne.

Czym charakteryzuje się dobry KPI w produkcji:

  1. Odzwierciedla cele strategiczne. Zanim wybierzesz KPI do śledzenia, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Po ustaleniu celu KPI powinien pomóc w mierzeniu postępów w realizacji tego celu.
  2. Jest policzalny i mierzalny. Jak już powiedziano, nie ma sposobu, aby śledzić swoje postępy, jeśli nie ma konkretnego sposobu, aby to zmierzyć. Cele muszą być jak najbardziej szczegółowe, aby KPI przyniosły wartość biznesową.
  3. Jest osiągalny i wykonalny. Nie ma sensu wyznaczać nieosiągalnych celów, tak jak nie ma sensu śledzić wskaźników próżności, które w rzeczywistości nie odzwierciedlają stanu Twojej firmy.

Jak korzystać z KPI w produkcji?

Mając dobre kluczowe wskaźniki wydajności produkcji, możesz je lepiej wykorzystaćzdolność produkcyjna, zwiększyć produktywność, poprawić jakość produktów, skrócić czas dostaw, zminimalizować ilość odpadów i kontrolować koszty.

Ale ważne jest również, aby wiedzieć, że wskaźniki KPI dla produkcji mogą się ciągle zmieniać. Niektóre mierniki są ważniejsze w jednym okresie rozwoju firmy, a kiedy ten okres się kończy, ważniejsze stają się inne.

Na przykład w przypadku nowej operacji produkcyjnej ważne jest, jak szybko może zwiększyć wielkość produkcji i utrzymać tę dynamikę. Następnie, w przypadku zwiększonej liczby reklamacji klientów, producent musi zwrócić szczególną uwagę na jakość produktów i wydajność.

Dlatego konieczne jest okresowe przeglądanie wskaźników KPI produkcji, które śledzi Twoja firma, aby upewnić się, że wprowadzane są ulepszenia tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

W każdym przypadku każdy KPI podlega iteracyjnemu procesowi ulepszania i osiągania celów biznesowych w następujący sposób:

  • Zmierz KPI
  • Podziel KPI na kategorie
  • Posortuj kategorie z wyższym procentem strat, na przykład według użyciaWykresy Pareto.
  • Znajdź pierwotną przyczynę problemu
  • Wdrożenie środków zaradczych w celu rozwiązania problemu
  • Ponownie zmierz KPI jako proces iteracyjny.

Jako dodatkową uwagę należy zwrócić uwagę, że niektóre terminy użyte do zdefiniowania każdego kluczowego wskaźnika wydajności w tym artykule mogą się różnić w zależności od autora i konkretnego zastosowania w każdej organizacji.

Lista najważniejszych wskaźników KPI dla produkcji

Chociaż producenci powinni również zwracać uwagę na uniwersalne wskaźniki KPI, takie jak przychody ze sprzedaży, marża zysku netto itp., bycie w branży produkcyjnej wymaga również śledzenia określonych wskaźników KPI produkcji. Oto niektóre z najważniejszych wskaźników KPI dla produkcji.

Ogólna efektywność sprzętu (OEE)

Ogólna efektywność sprzętu lub OEE to kluczowy wskaźnik wydajności, który umożliwia centrom produkcyjnym monitorowanie i poprawę wydajności maszyny lub linii produkcyjnej. Istnieje wiele sposobów określania OEE, a jednym z nich jest rozbicie dostępności, wydajności i jakości. OEE ma następującą formułę:

OEE = Dostępność x Wydajność x Jakość

Oznacza to, że mierzy procent czasu, przez jaki maszyna lub linia produkcyjna wytwarza artykuły dobrej jakości w zaplanowanym czasie.

Przykład: Maszyna miała pracować od 6:00 do 14:00. (8 godzin), a standardowa szybkość produkcji wynosi 100 jednostek na godzinę. Załóżmy, że było 30 minut przestoju maszyny iw ciągu tych 8 godzin wyprodukowano 700 sztuk, z czego tylko 640 było odpowiedniej jakości.

Aby określić OEE, postępujemy w następujący sposób:

Dostępność = (8 godz. – 0,5 godz.) / 8 godz. x 100% = 93,75%

Wydajność = 700 jednostek / (7,5 x 100 jednostek) x 100% = 93,33%

Jakość = 640 jednostek / 700 jednostek x 100% = 91,42%

OEE = 93,75% x 93,33% x 91,42% = 80%

Ogólna efektywność sprzętu pokazuje wartość dodaną czasu i podkreśla straty. Straty można zdefiniować jako działanie, które nie dodaje wartości do produktu. Istnieje wiele kategorii klasyfikacji strat:

  • Awaria maszyny
  • nieprzewidziane okoliczności
  • Ustawienia czasu
  • skróty
  • Utrata prędkości
  • Złom lub wada jakościowa

Każdy zespół operacyjny powinien mierzyć i podkreślać straty operacyjne oraz wdrażać środki zaradcze w celu zwiększenia OEE.

Niektóre systemy ERP/MRP automatycznie obliczają OEE i przekształcają dane w wizualne statystyki.

Produkcja w toku (WIP)

Produkcja w toku (WIP) to kluczowy wskaźnik wydajności, który mierzy wartość surowców lub podzespołów, które weszły do procesu produkcyjnego, przed uzyskaniem wyrobów gotowych.

Istnieją dwie główne grupy:

  • Oczekiwanie na przetworzenie
  • Jest przetwarzane

WIP ma następującą formułę:

WIP = Czas realizacji produkcji x Wartość przepływu produkcji

Załóżmy, że ukończenie partii w centrum obróbczym zajmuje 5 godzin, a tempo produkcji wynosi średnio 100 kg/h przy koszcie 1 USD/kg, WIP będzie wynosił:

WIP = 5 godzin x (100 kg/h x 1 $/kg) = 500 $

Oznacza to, że w tym centrum roboczym jest materiał o wartości 500 USD. Zgodnie z dwiema głównymi kategoriami może się zdarzyć, że ten materiał znajduje się na dowolnej maszynie lub czeka na użycie.

Inwentaryzacja produkcji w toku zależy od czasu realizacji produkcji ikoszty produkcji, liczba zamówień w toku i rozmiary partii. Zespół operacyjny będzie wymagał dalszej analizy w celu określenia sposobu poprawy wydajności. Efektem takiej poprawy może być między innymi:

  • obniżenie kosztów produkcji
  • skrócenie czasu realizacji produkcji
  • optymalizacja wielkości partii
  • optymalizacja pracy
  • zwiększenie powierzchni w hali produkcyjnej
  • usprawnienie przejścia między centrami pracy

Czas realizacji – Lead Time (LT)

Czas realizacji zamówienia, zwany także czasem cyklu zamówienia, jest niezbędnym KPI dla wszystkich biznesów zajmujących się wytwarzaniem i sprzedażą produktów. Daje wyobrażenie o tym, jak dobrze Twoja firma przetwarza zamówienia i jak szybko zaspokajane są potrzeby klientów. Jest to czas realizacji zamówienia od momentu jego potwierdzenia do dostarczenia całości zamówienia.

Długie czasy realizacji mogą wskazywać, że w procesie biznesowym występują nieefektywności, które powodują wąskie gardła i generują niepotrzebne koszty. Krótkie terminy realizacji są zawsze idealne, ponieważ oznacza to brak przeszkód w procesie i możliwość szybkiego i skutecznego reagowania na potrzeby klientów.

Całkowity czas realizacji można podzielić na mniejsze części:

  • Czas realizacji produkcji to czas, jaki upływa od momentu rozpoczęcia produkcji do jej zakończenia.
  • Czas realizacji dostawy to czas potrzebny na dostarczenie produktu do klienta z magazynu.
  • Czas realizacji zamówienia to czas potrzebny dostawcom na dostarczenie towarów do producenta.

Rozbijając czas realizacji, możesz dokładniej określić, gdzie występują nieefektywności w procesie.

Zgodność z zamówieniem (OTIF)

On Time In Full lub OTIF to kluczowy wskaźnik wydajności, który mierzy liczbę zamówień, które zostały dostarczone z odpowiednią jakością i odpowiednią ilością na czas do klienta. Aby uzyskać kształt wskaźnika, porównuje się go z całkowitą ilością zamówień.

OTIF ma następującą formułę:

OTIF = Liczba doskonałych zamówień / Całkowita liczba zamówień

Załóżmy, że organizacja ma obecnie 100 zamówień do dostarczenia na dzisiaj, ale:

  • 4 zamówienia nie osiągnęły ilości wymaganej przez klienta
  • 3 zamówienia przekraczają ilość wymaganą przez klienta
  • 2 zamówienia zawierają wadliwe produkty
  • 1 zamówienie dotarło późno

Wtedy OTIF w tym dniu będzie wynosił:

OTIF = [100 – (4 + 3 + 2 + 1)] / 100 zleceń = 0,9 = 90%

On Time in Full to ścisły KPI, który mierzy poziom usług organizacji i obejmuje wiele funkcji (handlowych, logistycznych, produkcyjnych, zakupowych itp.). Z drugiej strony konieczne jest, aby każda organizacja zdefiniowała tolerancje związane z wadami produktów, ilościami na zamówienie i późnym przyjazdem.

Rozbijając straty, można wyróżnić:

  • Opóźnienia w łańcuchu dostaw
  • Wady produktu
  • Wysyłki o różnych ilościach do zamówienia sprzedaży

Koszt jednostkowy (CPU)

Koszt jednostkowy (CPU) to potężny kluczowy wskaźnik wydajności, który pomaga systemowi produkcyjnemu zoptymalizować koszt produktów. Pomaga również oferować konkurencyjne ceny na rynku i zwiększać zysk firmy.

Procesor ma następującą formułę:

CPU = (bezpośrednie koszty materiałów + bezpośrednie koszty pracy + koszty ogólne produkcji) / Całkowita liczba wyprodukowanych jednostek

Aby podać prosty przykład, załóżmy, że organizacja wytwarza 1000 jednostek produktu z następującym podziałem kosztów:

  • Materiał bezpośredni – 3000 USD
  • Bezpośrednia robocizna – 2000 USD
  • Koszty ogólne produkcji (MOH) – 1000 USD

Procesor będzie zatem:

CPU = (3000 + 2000 + 1000) / 1000 = 6 $/szt.

Istnieją różne metodologie alokacji ogólnych kosztów produkcji, gdy firma wytwarza mieszankę produktów. Metodologiami mogą być koszty standardowe, koszty bezpośrednie, koszty oparte na działaniach itp.

Bardzo ważne jest zdefiniowanie prawidłowej metodologii alokacji. Pomoże określić, jak opłacalny jest produkt i ustalić cenę, dodając marżę do całkowitego kosztu produktu.

W niektórych systemach ERP/MRP można uzyskać przegląd kosztu jednostkowego oraz innych wskaźników.

First Time Yield

Kluczowy wskaźnik wydajności First Time Yield (FTY) lub First Time Yhrough (FTT) mierzy wydajność i jakość produkcji. Odzwierciedla liczbę jednostek wyprodukowanych bez wad lub dodatkowych ulepszeń w stosunku do całkowitej liczby wyprodukowanych sztuk.

Wzór na obliczenie tego wskaźnika jest prosty:

FTT = (całkowita liczba wyprodukowanych przedmiotów – przedmioty wadliwe) / wyprodukowane przedmioty

Na przykład, jeśli 5 z 250 wyprodukowanych jednostek było wadliwych, FTT wynosiłby:

PTF = (250 – 5) / 250 = 0,98 = 98%

Za wadliwe uważa się egzemplarze, które po procesie produkcyjnym nie spełniają norm jakościowych. FTT jest zwykle wyższy, gdy proces produkcyjny nie jest w pełni skonfigurowany lub gdy jest wykonywany ręcznie.

Przestój w produkcji (Downtime)

Przestój produkcyjny to okres, w którym proces produkcyjny jest wstrzymany i nie są wytwarzane żadne produkty. Terminy takie jak czas bezczynności, przestój lub okres wyłączenia z sieci zwykle odnoszą się do tego samego KPI.

Zwykle ten KPI produkcji pokazuje stosunek przestojów do czasu pracy i jest bezpośrednio powiązany z dostępnością zasobów do produkcji.

Przestój jest krytycznym wskaźnikiem, ponieważ jeśli z jakiegoś powodu towary nie są produkowane, poniesiona zostanie strata. Przyczyn zatrzymania całej produkcji może być wiele, począwszy od czynnika ludzkiego lub błędów, a skończywszy na zepsutym sprzęcie. Dobrą praktyką jest również rejestrowanie przyczyn przestojów i próba ich ograniczania w przyszłości.

Wskaźnik rotacji zapasów

Dodatkowe zapasy oznaczają zamrożenie cennych zasobów. Główną ideą produkcji jest wykorzystanie jej przestrzeni do produkcji, a nie do przechowywania dodatkowych materiałów i komponentów. Im wyższy jest wskaźnik rotacji zapasów, tym sprawniej budowany jest łańcuch dostaw.

Formuła wskaźnika rotacji zapasów to:

Wskaźnik rotacji zapasów = przychód ze sprzedaży / średnią wartość zapasów

Cele zależą w dużej mierze od konkretnych potrzeb producenta, ale z reguły obrót w ciągu 30 dni można uznać za długi okres. Jeśli rotacja zapasów jest zbyt wysoka, wskazuje to na niewystarczający poziom zapasów, co może spowodować utratę możliwości biznesowych. Gdy wskaźnik jest niski, może to oznaczać niską sprzedaż lub nadmiar zapasów, które mogą mieć wpływ na Twoje zyski. Jeśli sprzedaż jest niska, zapasy nie przynoszą przychodów; jeśli masz nadmiar zapasów, zatrzymujesz gotówkę, która mogłaby zostać wykorzystana w innym miejscu w firmie.

Osiągnięcie harmonogramu produkcji (Production Schedule Attainment)

Ten produkcyjny KPI odzwierciedla, jak dobrze zaplanowana jest produkcja i jak skutecznie pracownicy produkcyjni realizują swoje cele. W produkcji planowanie odgrywa zasadniczą rolę. Im bardziej złożone są procesy produkcyjne, tym ważniejsza staje się umiejętność wykonania planu. Ale staje się to również trudniejsze. Tworzenie dokładnych harmonogramy produkcji Wyprodukowanie określonej ilości produkcji zgodnie z planem jest bardzo ważne, jeśli producent chce spełnić oczekiwania klientów i strategię przedsiębiorstwa. Ten produkcyjny KPI można obliczyć w następujący sposób:

Realizacja harmonogramu produkcji = (rzeczywista produkcja / planowana produkcja) x 100

Na przykład, gdy firma planuje wyprodukować 4000 sztuk w ciągu miesiąca, ale faktycznie produkuje 3500, PSA wynosi:

PSA = (3500 / 4000) x 100 = 87,5%

Korzystając z tego kluczowego wskaźnika wydajności, możesz ustawić testy porównawcze wydajności, poprawić szacunki czasu realizacji MO i zwiększyć dokładność dostarczania.

Tworzenie dokładnych harmonogramów produkcji jest podstawą poprawy realizacji harmonogramów.

OTIF Dostawcy

W produkcji wiele zależy od jakości Twoich dostawców. Wiarygodni partnerzy są istotną częścią sukcesu Twojej firmy, dlatego też powinieneś zwracać uwagę na KPI związane z działaniami Twoich dostawców. Jednym z najbardziej kompleksowych sposobów na osiągnięcie tego celu jest mierzenie pełnej terminowości dostaw u dostawców.

OTIF = Liczba doskonałych zamówień / Całkowita liczba zamówień

Dla przykładu, załóżmy, że Twój dostawca zrealizował 28 dostaw, z czego:

  • 1 miał wadliwy towar
  • 3 spóźniły się
  • 3 miały mniej ilości niż zamówiono

Wówczas stawka OTIF dla dostawcy wynosi:

OTIF = (28 – 1 – 3 – 3) / 28 = 0,75 = 75%

Podsumowując

  • Mimo że wszystkie KPI są metrykami, nie wszystkie metryki stają się KPI.
  • Zarówno KPI, jak i metryki są wymiernymi miarami wydajności, ale KPI wyróżniają się ze względu na ich znaczenie dla oceny osiągania celów biznesowych.
  • Wyznaczanie celów biznesowych i powiązanie ich z miernikami jest kluczem do mierzenia postępów i doskonalenia danych procesów.
  • Właściwy KPI powinien odzwierciedlać strategiczne cele firmy, być wymierny i mierzalny, osiągalny i wykonalny.
  • Ogólnie rzecz biorąc, firma powinna skupić się na maksymalnie dziesięciu KPI odzwierciedlających różne obszary firmy.
  • Mając dobre KPI, firma może usprawnić każdy obszar swojej działalności.
  • KPI powinny być okresowo przeglądane i zmieniane zgodnie z nowymi celami.